Implicacions de la reforma fiscal 27/2014 per entitats

Degut a la nova reforma fiscal aprovada recentment, totes les associacions sense excepció estan obligades a partir de 2015 a presentar la declaració de l’impost de societats (vegeu l’article 124.3 de la Llei 27/2014 de 27 de novembrede l’Impost de Societats)Aquest canvi és important perquè, a diferència del que passava fins ara, afectaqualsevol entitat, encara que no realitzi cap activitat econòmica i amb independència del seu volum.

 

2. ALGUNS ACLARIMENTS PREVIS SOBRE AQUESTA REFORMA FISCAL

 

Què implica haver de presentar l'impost?

La presentació de l'impost de societats comporta que les entitats hauran de portar la comptabilitat en la modalitat de doble partida i de forma que quedin identificats els ingressos i les despeses exemptes i no exemptes. La comptabilitat proporciona a l'entitat els estats comptables necessaris per a poder fer la declaració de l'impost de societats. Cal, doncs, que les entitats disposin d'un programa informàtic adaptat al Pla de comptabilitat de les entitats no lucratives.

 

Implicarà també una despesa econòmica?

No necessàriament. La presentació de l'impost de societats no sempre implica una despesa econòmica directa per a les entitats. Les rendes gravades són els beneficis de l'activitat econòmica, és a dir, ingressos menys despeses. Per tant, en principi, les entitats que no facin activitat econòmica i que no tinguin ingressos de rendes no exemptes -com ara els interessos bancaris- no hauran de pagar res en concepte d'impost de societats. Ara bé, les entitats sí que hauran de dedicar uns recursos econòmics per a poder adaptar la comptabilitat i confeccionar l'impost de societats. És possible que hagin de pagar per la confecció de la comptabilitat, l'adquisició d'un programa comptable adaptat al Pla de comptabilitat de les entitats no lucratives i, fins i tot, per la confecció i presentació de l'impost, a causa de la seva complexitat.

 

La llei afecta les entitats declarades d'utilitat pública?

Dependrà de si l'entitat ha optat pel règim fiscal de la Llei 49/2002 o no. Les entitats acollides a la Llei 49/2002 no es veuen afectades per la reforma fiscal, perquè ja estaven obligades a presentar l'impost i seguiran tributant al 10% per les rendes no exemptes com fins ara. La resta d'entitats declarades d'utilitat publica sí que es veuran afectades: a partir de 2015 estaran obligades a presentar l'impost de societats.

Comentaris

S'ha aprovat una esmena a la reforma! 26/02/2015

S'ha aprovat una esmena a la reforma fiscal vigent que exclou de presentar l'impost de societats a les entitats no lucratives amb ingressos inferiors a 50.000€

Nota de premsa del Ministeri d'Hisenda:

S'amplia a 75.000€ el límit per presentar l'Impost de Societats

La publicació i propera entrada en vigor de la Llei 48/2015 de 29 d'octubre, de Pressupostos Generals de l'Estat per a l'any 2016 (BOE 31/10/2015) ha tornat a modificar els límits establerts perquè una entitat no lucrativa que estigui en el règim fiscal de les entitats parcialment exemptes estigui obligada a presentar declaració per l'Impost de Societats.

En concret, el canvi afecta a la condició relacionada amb el volum total anual dels ingressos de l'entitat que, després de successives modificacions de la reforma fiscal que es va fer al novembre de 2014, havia quedat establert en 50.000 euros.

L'article 63 de la Llei de Pressupostos modifica l'apartat 3 de l'article 123 de la Llei 27/2014, de 27 de novembre, de l'Impost sobre Societats, que és a on s'estableix la obligació de declarar a totes les entitats no lucratives que no estiguin en el règim fiscal de la llei 49/2002, és a dir, a la majoria d'associacions.

Les tres condicions que hauran de complir finalment les entitats per no haver de presentar declaració per l'Impost de Societats són:

  • Que els seus ingressos no superin els 75.000 euros anuals.
  • Que els seus ingressos sotmesos a retenció no superin els 2.000 euros anuals.
  • Que totes les rendes no exemptes que n'obtinguin estiguinsotmeses a retenció.

Per tant, el límit del volum d'ingressos que eximeix de l'obligació de declarar a totes aquelles entitats que tots els seus ingressos els hagin obtingut derivats de la seva activitat social, que no facin activitat econòmica i que, si obtenen rendes no exemptes, aquestes estiguin sotmeses a retenció i no superin els 2.000 euros anuals, passa a ser de 75.000 euros, en lloc dels 50.000 actuals.

La modificació s'estableix ja pels exercicis que comencin a partir de l'1 de gener de 2015, és a dir, serà d'aplicació amb efectes retroactius a aquella data, malgrat que la Llei de Pressupostos no entra en vigor fins a l'1 de gener de 2016. 

Font: http://xarxanet.org/economic/noticies/samplia-el-limit-no-haver-de-prese...